25YXJ330MT78X11.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 7 505
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 659
Chinsan (Elite)
Nichicon
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
25YXJ330MT78X11.5
DigiKey Part Number
25YXJ330MT78X11.5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXJ330MT78X11.5
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25YXJ330MT78X11.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
448 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
130 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C