UHW1E331MPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 6 942
Datasheet
Image for UHW1E331MPD is not available
UHW1E331MPD
DigiKey Part Number
UHW1E331MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1E331MPD
Description
CAP ALUM 25V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C