25ZLR330MEFC8X11.5
DigiKey Part Number
1189-25ZLR330MEFC8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZLR330MEFC8X11.5
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
583 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.06 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
49 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C