S8VK-C12024
DigiKey Part Number
Z5294-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8VK-C12024
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S8VK-C12024 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Input Type
AC
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.81" L x 1.57" W x 4.92" H (122.2mm x 40.0mm x 125.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
90V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
DC Voltage - Input (Max)
350V
Base Product Number
Voltage - Output 1
24V