S8VK-G12024
DigiKey Part Number
Z3750-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8VK-G12024
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
EDA/CAD Models
S8VK-G12024 Models
Category
Power (Watts)
120W
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
Size / Dimension
4.81" L x 1.57" W x 4.92" H (122.2mm x 40.0mm x 125.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus, VDE
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5A