S8VK-C24024
DigiKey Part Number
Z5295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8VK-C24024
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
EDA/CAD Models
S8VK-C24024 Models
Category
Power (Watts)
240W
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
87%
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
Size / Dimension
5.91" L x 2.36" W x 4.92" H (150.0mm x 60.0mm x 125.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A