RDER72A152K0S1H03A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 334
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Direct
KEMET
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 808
Upgrade
KEMET
Upgrade
1500 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
RDER72A152K0S1H03A
DigiKey Part Number
490-9201-1-ND - Cut Tape (CT)
490-9201-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDER72A152K0S1H03A
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RDER72A152K0S1H03A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)