RDER72A152K0P1H03B
DigiKey Part Number
490-8871-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDER72A152K0P1H03B
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
1500 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
RDER72A152K0P1H03B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)