SR071C152KARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Similar
In Stock: 808
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
KEMET
KEMET
In Stock: 680
TDK
In Stock: 360
TDK
1500 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR071C152KARTR1
DigiKey Part Number
SR071C152KARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR071C152KARTR1
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)