T510X477M006AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1 016
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 3 301
Datasheet
Upgrade
In Stock: 340
Similar
In Stock: 74
Similar
In Stock: 247
In Stock: 634
Direct
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
In Stock: 475
Vishay Sprague
In Stock: 885
KYOCERA AVX
In Stock: 370
470 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 30mOhm
T510X477M006AT
DigiKey Part Number
399-4001-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T510X477M006AT
Description
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T510X477M006AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm