597D477X96R3E2T
DigiKey Part Number
718-1400-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1400-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1400-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
597D477X96R3E2T
Description
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917
Detailed Description
470 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 30mOhm
EDA/CAD Models
597D477X96R3E2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.173" (4.40mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
6.3 V