T494D477M006AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 247
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Upgrade
In Stock: 236
In Stock: 835
In Stock: 600
Similar
In Stock: 74
Similar
In Stock: 634
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
Vishay Sprague
In Stock: 12
470 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 150mOhm
T494D477M006AH
DigiKey Part Number
T494D477M006AH-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494D477M006AH
Description
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
T494D477M006AH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm