FX8-140S-SV(21)
FX8-140S-SV(21)
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8-140S-SV(21)
DigiKey Part Number
H1220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-140S-SV(21)
Description
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8-140S-SV(21) Models
Packaging
Tube
Mated Stacking Heights
3mm, 4mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.089" (2.26mm)
Number of Positions
140
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)