FX8-140P-SV(92)
DigiKey Part Number
26-FX8-140P-SV(92)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX8-140P-SV(92)CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-140P-SV(92)
Description
CONN HDR 140POS SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8-140P-SV(92) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mated Stacking Heights
3mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.112" (2.85mm)
Number of Positions
140
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)