FX8-140P-SV1(91)
DigiKey Part Number
H10696-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8-140P-SV1(91)
Description
CONN HDR 140POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
140 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX8-140P-SV1(91) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold
Part Status
Last Time Buy
Mated Stacking Heights
4mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.152" (3.85mm)
Number of Positions
140
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)