FX18-60S-0.8SH
FX18-60S-0.8SH
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX18-60S-0.8SH
DigiKey Part Number
H11873-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-60S-0.8SH
Description
CONN RCPT 60POS R/A SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX18-60S-0.8SH Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.374" (9.50mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)