FX18-60S-0.8SH(11)
DigiKey Part Number
26-FX18-60S-0.8SH(11)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX18-60S-0.8SH(11)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX18-60S-0.8SH(11)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-60S-0.8SH(11)
Description
CONN RCPT 60POS R/A SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
FX18-60S-0.8SH(11) Models
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.374" (9.50mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)