FX18-60P-0.8SH(11)
DigiKey Part Number
26-FX18-60P-0.8SH(11)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX18-60P-0.8SH(11)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX18-60P-0.8SH(11)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-60P-0.8SH(11)
Description
CONN HDR 60POS R/A SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX18-60P-0.8SH(11) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.374" (9.50mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)