FKT38EIBD0.032768
DigiKey Part Number
631-FKT38EIBD0.032768-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKT38EIBD0.032768
Description
CRYSTAL 32.768KHZ 6PF TH
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 6pF 35 kOhms Cylindrical Can, Radial
Category
Load Capacitance
6pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
35 kOhms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.122" Dia (3.10mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)