AB38T-32.768KHZ-6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
32.768 kHz ±20ppm Crystal 6pF 30 kOhms Cylindrical Can, Radial
AB38T-32.768KHZ-6
DigiKey Part Number
535-AB38T-32.768KHZ-6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB38T-32.768KHZ-6
Description
XTAL 3 X 8 CYLINDRICAL CAN 0.032
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
6pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 kOhms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.126" Dia x 0.327" L (3.20mm x 8.30mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)