3099-16-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
CN604Y-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3099-16-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 250'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Yellow 300V 250.0' (76.2m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.126" (3.20mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.031" (0.80mm)
Length
250.0' (76.2m)
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Additional Resources
In-Stock: 2
Check for Additional Incoming Stock
This product is no longer manufactured and will no longer be stocked once stock is depleted.
Value Added Item
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 1 144,58000kr 1 144,58
2kr 1 089,11500kr 2 178,23
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 250'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 250'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG RED 250'
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 250'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG ORN 250'
In-Stock: 1
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 100'
In-Stock: 8
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 50'
In-Stock: 13
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 25'