3099-16-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
CN605R-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3099-16-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG RED 250'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Red 300V 250.0' (76.2m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.126" (3.20mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.031" (0.80mm)
Length
250.0' (76.2m)
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 250'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 250'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 250'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 250'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG ORN 250'
In-Stock: 1
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG RED 500'
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100'
HOOK-UP STRND 16AWG 300V RED 50'
HOOK-UP STRND 16AWG 300V RED 25'