3099-16-1-0500-003-1-TS
DigiKey Part Number
CN604Y-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3099-16-1-0500-003-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 100'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Yellow 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.126" (3.20mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.031" (0.80mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Obsolete
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
26/0.0100"
Ratings
UL Style 3099
Conductor Material
Features
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 8
Check for Additional Incoming Stock
This product is no longer manufactured and will no longer be stocked once stock is depleted.
Value Added Item
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 482,89000kr 482,89
3kr 453,75333kr 1 361,26
5kr 429,86200kr 2 149,31
10kr 411,28800kr 4 112,88
25kr 384,75040kr 9 618,76
50kr 366,17760kr 18 308,88
100kr 347,60110kr 34 760,11
500kr 344,94806kr 172 474,03
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 100'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG BLU 100'
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 100'
In-Stock: 2
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 250'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 50'
In-Stock: 13
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 25'