RD10RA16CGT
DigiKey Part Number
2449-RD10RA16CGT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10RA16CGT
Description
SW ROTARY DIP HEX COMP 0.15A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.268" (6.80mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
Hexadecimal Complement
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
16
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.394" (10.00mm)