RD10RA16CGR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RD10RA16CGR |
Description | SW ROTARY DIP HEX COMP 0.15A 50V |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC |
Series | Height Above Board 0.268" (6.80mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Termination Style Gull Wing |
Circuit Hexadecimal Complement | Pitch 0.100" (2.54mm), Full |
Number of Positions 16 | Washable Yes |
Current Rating (Amps) 150mA | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Voltage Rating 50VDC | Body Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Actuator Type Rotary for Tool | Length 0.394" (10.00mm) |