RD10RA16CGR
DigiKey Part Number
2449-RD10RA16CGRTR-ND - Tape & Reel (TR)
2449-RD10RA16CGRCT-ND - Cut Tape (CT)
2449-RD10RA16CGRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10RA16CGR
Description
SW ROTARY DIP HEX COMP 0.15A 50V
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal Complement 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
Height Above Board
0.268" (6.80mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
Gull Wing
Circuit
Hexadecimal Complement
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length
0.394" (10.00mm)