3SMC43CA BK PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 445
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 617
Comchip Technology
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 566
69.4V Clamp 43.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
3SMC43CA BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-3SMC43CABKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SMC43CA BK PBFREE
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V