SMC3K43CAHM3/57 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 857
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Upgrade
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 617
Taiwan Semiconductor Corporation
69.4V Clamp 43.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K43CAHM3/57
DigiKey Part Number
SMC3K43CAHM3/57-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K43CAHM3/57
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K43CAHM3/57 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V