CD214L-T43CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 11 269
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 445
Littelfuse Inc.
In Stock: 617
Taiwan Semiconductor Corporation
69.4V Clamp 43.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T43CALF
DigiKey Part Number
CD214L-T43CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T43CALF
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T43CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V