PTL01-15R0-103B1
DigiKey Part Number
PTL01-15R0-103B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL01-15R0-103B1
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.2W TOP 100MM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.2W, 1/5W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTL01-15R0-103B1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard, LED
Packaging
Tray
Travel Range
100mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 5.039" L x 0.366" W x 0.276" H (128.00mm x 9.30mm x 7.00mm)
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 182
Check for Additional Incoming Stock
Tray
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 55,65000kr 55,65
10kr 46,32700kr 463,27
25kr 43,02080kr 1 075,52
50kr 40,66340kr 2 033,17
240kr 35,76825kr 8 584,38
480kr 33,78798kr 16 218,23
720kr 32,67907kr 23 528,93
1 200kr 31,33192kr 37 598,30
Manufacturers Standard Package
Alternate Color