PTB0153-2010BPB103
DigiKey Part Number
118-PTB0153-2010BPB103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTB0153-2010BPB103
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 100MM
Detailed Description
10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTB0153-2010BPB103 Models
Tolerance
±20%
Travel Range
100mm
Size / Dimension
Rectangular - 5.039" L x 0.630" W x 0.315" H (128.00mm x 16.00mm x 8.00mm)
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W