PTA6044-2015CPB104
DigiKey Part Number
PTA6044-2015CPB104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA6044-2015CPB104
Description
SLIDE POT 100K OHM 0.125W TOP
Detailed Description
100 kOhms 0.125W, 1/8W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTA6044-2015CPB104 Models
Tolerance
±20%
Fader Type
Dual
Travel Range
60mm
Size / Dimension
Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.256" H (75.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.125W, 1/8W