PTA6044-2015CPA104
DigiKey Part Number
118-PTA6044-2015CPA104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA6044-2015CPA104
Description
SLIDE POT 100KOHM 0.06W TOP 60MM
Detailed Description
100 kOhms 0.06W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTA6044-2015CPA104 Models
Tolerance
±20%
Fader Type
Dual
Travel Range
60mm
Size / Dimension
Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.256" H (75.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.06W