PTL60-15O1-104B2
DigiKey Part Number
PTL60-15O1-104B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTL60-15O1-104B2
Description
SLIDE POT 100K OHM 0.2W TOP 60MM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.2W, 1/5W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTL60-15O1-104B2 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard, LED
Packaging
Bulk
Travel Range
60mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
100 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 252
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 23,99000kr 23,99
10kr 20,03400kr 200,34
25kr 18,61120kr 465,28
60kr 17,34150kr 1 040,49
120kr 16,39117kr 1 966,94
300kr 15,21033kr 4 563,10
540kr 14,49526kr 7 827,44
1 020kr 13,75764kr 14 032,79
5 040kr 12,06110kr 60 787,94
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
In-Stock: 0