PDB182-K220K-104B
DigiKey Part Number
PDB182-K220K-104B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-K220K-104B
Description
POT 100K OHM 1/8W CARBON LINEAR
Detailed Description
100k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.125W, 1/8W PC Pins
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Built in Switch
Detent
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)