PDB182-K215K-503B1
DigiKey Part Number
118-PDB182-K215K-503B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-K215K-503B1
Description
POT 50K OHM 1/8W CARBON LINEAR
Detailed Description
50k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.125W, 1/8W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Built in Switch
Detent
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)