PDB182-K430K-104A
DigiKey Part Number
PDB182-K430K-104A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-K430K-104A
Description
POT 100K OHM 0.06W CARBON LOG
Detailed Description
100k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.06W PC Pins
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Length
1.181" (30.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.06W
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)