DCP37P065TXLF
DigiKey Part Number
DCP37P065TXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCP37P065TXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS SOLDER CUP
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCP37P065TXLF Models
Category
Termination
Solder Cup
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
1000V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C