DCP37S565TLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
DCP37S565TLF
DigiKey Part Number
DCP37S565TLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCP37S565TLF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
DCP37S565TLF Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Voltage Rating
1000V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C