DCP37S464TLF
DigiKey Part Number
DCP37S464TLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCP37S464TLF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT WW
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Wire Wrap
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C