DC21WA4SA00LFa_view2.jpg
DC21WA4SA00LF
DigiKey Part Number
DC21WA4SA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC21WA4SA00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS SOLDER CUP
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DC21WA4SA00LF Models
Termination
Solder Cup
Contact Finish
Gold-Palladium
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
2
Wire Gauge
20 AWG
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C