DC21WA4P500G40LF
DigiKey Part Number
DC21WA4P500G40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC21WA4P500G40LF
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DC21WA4P500G40LF Models
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
7.5A, 40A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C