DC21WA4PA00LF
DigiKey Part Number
DC21WA4PA00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC21WA4PA00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS SOLDER CUP
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DC21WA4PA00LF Models
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C