DC21WA4S500G30LF
DigiKey Part Number
DC21WA4S500G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC21WA4S500G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DC21WA4S500G30LF Models
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass, Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C