DB25P064HTXLF
DB25P064HTXLF
DB25P064HTXLF
DigiKey Part Number
609-5766-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25P064HTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Natural
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C