DB25S565MTLF
DigiKey Part Number
DB25S565MTLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25S565MTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DB25S565MTLF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C