DBV25S365GTLF
DigiKey Part Number
DBV25S365GTLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBV25S365GTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C