DA15P065HTXLF
DigiKey Part Number
609-6505-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA15P065HTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DA15P065HTXLF Models
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C