DA11W1SA00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DA11W1SA00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DA11W1SA00LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 11POS SOLDER CUP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DA11W1SA00LF Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Solder Cup |
Series | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Dielectric Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Wire Gauge 20 AWG |
Mounting Type | Contact Material Phosphor Bronze |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |