PC07901US-SJT-10
DigiKey Part Number
4627-PC07901US-SJT-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC07901US-SJT-10
Description
CORD 18AWG 6-15P TO C13 79"
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.56' (2.00m) Power Cord Black NEMA 6-15P To IEC 320-C13 SJT
Category
Wire Gauge
18 AWG
Manufacturer
Ease Electronics
Shielding
Unshielded
Series
Length
6.56' (2.00m)
Packaging
Bag
Approval Agency Marking
cUL, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
NEMA 6-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C